İçişleri Bakanlığı'nca, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bugün ülkemiz genelinde ve ilçemizde  12.00-13.30 saatleri arasında,İlçe Kaymakamımız Zikrullah ERDOĞAN , İlçe Emniyet Amiri Oğuzhan TUTAR, İlçe Jandarma Komutanı Kamil Serdar ALPER, Yazı İşleri Müdürü Adnan YÜREKLİER, İlçe  Özel İdare Müdürü Ömer YAMAN, Köylere Hizmet Götürme Birliği Birlik Müdürü Mustafa EROĞLU ve halkımızın katılımı ile   eylem yapıldı.
 
            Kaymakamımız Zikrullah ERDOĞAN, İçişleri Bakanımız Sayın  Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde "Devlet eylem yapar mı? Evet, devlet önümüzdeki günlerde eylem yapacak. İnşallah önümüzdeki zaman dilimi içinde, bu yaya öncelikli trafik için eylem yapacak" ifadelerini hatırlatarak; yaya öncelikli trafik eyleminin trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1.700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine,bu can kayıplarının önlenmesi amacıyla ülke genelinde ve ilçemizde  yapıldığını belirtti.
 
            Kaymakamımız Zikrullah ERDOĞAN, Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldiğini belirterek, sürücülere ve yayalara el broşürü verdi.