Ağaçören önceleri Şerefli Koçhisara bağlı bir Kasaba iken daha sonra 15 Haziran 1989 tarih ve 3578 Sayılı Kanun ile il olan Aksaray'a ilçe olarak bağlanan Ağaçören İlçesinde kurulan İlçe Müftülüğümüz,633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun ve D.İ.B. Taşra Teşkilatı Görev ve Çalışma Yönergesinin 7. maddesinde belirtilen görevleri yürütmek ve Diyanet İşleri Başkanlığının taşra kuruluşu olarak İlçemiz Müftülüğü, mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfına ait olan Zafer Mahallesi Cami Sokak No 1 68600 Ağaçören/AKSARAY. adresinde bulunan 4 katlı binada hizmet binası, iki lojman ve Kur'an Kursu ile beraber din hizmetlerini yerine getirmektedir.

Müftülüğümüz hizmet binasında 1 Müftü, 2 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, 1 Şoför ve 1 Hizmetli olmak üzere 5 personelimiz ve Müftülük Hizmetlerinde kullanılan bir adet 89 Model Renault Marka binek otomobil bulunmaktadır.

İletişim Bilgileri

Tel : (0382)331 2478

Faks : (0382)331 2103

e-posta adresi : agacorenmuf@diyanet.gov.tr

Web Adresi : www.agacorenmuftulugu.gov.tr

AĞAÇÖREN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki 633 sayılı Kanunla ibadet yerlerini yönetmek ve halkımızı dini konularda aydınlatmak görevi çerçevesinde çalışmalar yapmaktayız, Bu çalışmalarımız;

a-Görevlilerimize yönelik çalışmalarımızda; personelin özlük hakları ile ilgili, hizmette verimliliğin arttırılması ile ilgili, dairedeki hizmetlerin yürütülmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. İlçemiz Müftülüğüne ataması yapılan personele Temel Eğitim kursu yapılmaktadır.. Aylık mutat toplantılarda her ay bir fıkhı konu anlatılarak personele gerekli olan bilgiler verilmektedir.

b-Halkımıza yönelik çalışmalarımızda; İbadet yerleri yönetilmekte, Vaaz ve İrşat Hizmetleri program çerçevesinde devam etmekte, mübarek gün ve gecelerde programlar düzenlenmektedir. Ayrıca halkımızdan gelen dini sorulara cevap verilmekte şifahi sorular ve cevaplar defterine işlenmektedir. Vaaz ve hutbeler Genelgeye göre hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Konferanslar düzenlenmektedir.

Kutlu Doğum Haftası ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Yıllık Çalışma Programı hazırlanmaktadır. Bu program çerçevesinde halkımıza yönelik olarak Kurban hizmetleri, Hac hizmetleri yapılmakta olup, halkımıza çevre temizliği ile ilgili bilgiler verilmektedir..KADRO DURUMU

Müftülüğümüzde toplam 50 kadro bulunmaktadır. İlçemizde, 5 tanesi merkezde olmak üzere toplam38 cami bulunmaktadır. Camilerimizde31 ve 2 Müezzin Kayyım görev yapmakta olup,7 camimizde görevlimiz bulunmamaktadır. Ayrıca, 4 Kur'an Kursu mevcut olup, MerkezveCamili KöyüKur'an Kursları açıkken, H.A.Tepeköy ve Yeni Şabanlı Köyü Kur'an Kursu hizmet vermemektedir.Ayrıca İlçe Müftülüğümüzde görevli 2 vaizimiz bulunmaktadır.

PERSONEL BİLGİSİ:

İlçe Müftülüğümüzde 1 İlçe Müftüsü, 2 V.H.K.İ. , 1 Şoför, 1 Hizmetli görev yapmaktadır.